OBD2 diagnostika Suzuki Vitara 2015 + .

Chcel som mať možnosť, zistiť v budúcnosti, prípadné chybové kódy môjho auta Suzuki Vitara rok výroby  2015 a viac, aby som pri prípadných problémoch, nemusel zbytočne chodiť do servisu.

Objednal som si teda cez Ebay z Číny, toto zariadenie, za cenu približne 10 EUR.Je to ELM327 Wifi  OBD2  prevodník verzia 1.5 s procesorom PIC18F25K80. Rozhodol som sa pre Wifi zariadenie, aj keď Bluetooth typ,  je možno viac obľúbený a možno má aj jednoduchšiu podporu u niektorých sofvérov.  Pre Wifi som sa rozhodol pre vyššiu rýchlosť a aj spoľahlivosť tohoto protokolu.

Podľa servisnej príručky (dielenského manuálu) k Suzuki Vitara 2015+, ktorý sa dá stiahnuť napríklad
tu:   http://www.suzukiclub.cz/manual_download.php?id=638  sa  diagnostika dá použiť pre riadiacu jendnotku motora, automatickej prevodovky, ESP, dvojspojky u dieslu, posilovač riadenia, automatickú klímu, airbag, imobilizér a svetlá . Suzuki servis používa SUZUKI scan tool (Suzuki SDT-II).

Moje jednoduché zariadenie by teda malo byť schopné tejto komunikácie, ak táto beži cez protokol OBD2. Lenže výrobcovia majú povinnosť použivať tento protokol, len pre systémy, ktoré súvisia s emisiami . Väčšina ho ale použiva aj pre ostatné systémy. Je to len otázka sofvéru, čo toto zariadenie dokáže načítať, prípadne prepísať v riadiacich jednotkách.  Napríklad u Renault group, pomocou tohoto zariadenia a softvéru ddt4all, je možné upravovať skoro všetko (na vlastné riziko samozrejme).

U Suzuki Vitara 2015+, to nebude také ružové, už aj podľa toho, čo je uvedené vo vyššie spomínanej servisnej príručke .

Pokiaľ softvér, ktorý je dostupný, nespĺňa požiadavky niekoho, tak môže cez toto zariadenie, priamo komunikovať s riadiacimi jednotkami cez terminál s OBD2 príkazmi :

https://learn.sparkfun.com/tutorials/obd-ii-uart-hookup-guide/obd-commands

prípadne si môže naprogramovať vlastnú aplikáciu (takú ako je napríklad ddt4all pre Renault group) pre Suzuki, pomocou programovacieho jazyku Python, ktorý má už priamo vytvorenú knižnicu pre prácu s OBD2:

https://python-obd.readthedocs.io/en/latest/

Ja na to teraz nemám chuť, ale možno ma niekedy (alebo niekoho iného(a už sa aj našiel, viď koniec článku)), v budúcnosti kopne programovacia múza ....

 Poďme teda k jednoduchej OBD2 diagnostike, ktorá spočíva v načítaní základných parametrov rôznych snímačov (a chybových kódov), ktoré súvisia s emisiami a sú teda zaručene OBD2 kompatibilné. Zariadenie zastrčíme do OBD2 konektora nášho Suzuki a naštartujeme motor, prípadne stači iba zapnúť zapaľovanie :Priamo na zariadení sa nachádza QR kód, pomocou ktorého sa dajú stiahnuť aplikácie. Ja som si ale vybral sám, aplikácie Torque lite, ScanMaster, DashCommand  a InCarDoc free pre Android a OBD Auto Doctor pre Windows. Všetko sú to bezplatné (alebo dočasne bezplatné) verzie.

Aplikácia Torque pre Android je asi najznámejšia, funguje bez problémov , len treba nastaviť wifi pripojenie, teda v mobile zapnúť Wifi a vybrať si "WIFI OBD2" (toto "vysiela" naše zariadenie), alebo podobný názov a potom v aplikácii tiež nastaviť pripojenie cez WIFI.

                                           

Aplikácia ScanMaster je strohá, nemecká , ale praktická a asi bude v platenej verzii kvalitná :

                                           

Graficky najkrajšia je asi aplikácia DashCommand, ktorá podľa niektorých informácií na internete, by s Androidom a Wifi nemala fungovať, ale ona funguje, len treba nastaviť v aplikácii CUSTOM IP pripojenie nasledovne :

                                             

a potom sa môžeme kochať v peknej grafike :

           
 
posledná mnou skúšaná aplikácia pre Android bola InCarDoc free :

           

Na notebooku s Windows som vyskúšal  OBD Auto Doctor :

     

       

      

      

       V logovacom súbore aplikácie vidíme, ako komunikuje cez už spomínané terminálové príkazy :

       

no a na tento obrázok si už neviem spomenúť, z ktorého programu bol, ale je pekný tak ho sem dám :)

                                                 

Existuje už aj človek, ktorý sa priamo špecializuje (amatérsky) na diagnostiku Suzuki a tu je jeho stránka :

http://malykh.blogspot.com/2014/02/sz-viewer.html

jeho program SZ Viewer existuje pre Android aj Windows. Skúšal som pre Android :

       


   

    Flag Counter