Bezdrôtový prenos obrazovky smartfónu na TV.

Dnes v dobe miniaturizácie, sa síce smartfóny skôr zväčšujú, ako zmenšujú, ale tá veľkosť displeja postačuje aj tak len v podmienkach, keď nie je iná možnosť.

Pokiaĺ sme doma, tak asi každého láka možnosť zrkadliť displej smartfónu alebo tabletu na veľkú obrazovku TV, alebo projektora.

Vďaka technológii MIRACAST to už nie je problém. Takže, nech žije MIRACAST !

V tomto článku nebudem riešiť zariadenia s nahryznutým jablkom, ktorým vôbec nefandím, hlavne kvôli tomu, že su priliš uzavreté a ja mám rád slobodu. Ak by niekoho zaujímali tie, tak nech si niečo prečíta o technológii AirPlay (zariadenie ktore tu budem popisovat ale funguje aj s jablkami).

Taktiež sa nebudem bližšie zaoberať Windowsom, ak niekoho zaujíma to, tak nech si prečíta niečo o EZCast, Intel WiDi (to by už malo byť v poslednej verzii kompatibilné s MIRACAST), DLNA, VIDIPATH, Chromecast,  ...

O teórii si môžete prečítať veľa vecí na internete. Ja sa tu budem zaoberať konkrétnym prípadom bezdrôtového prenosu obrazovky môjho smartfónu s operačným systémom Android 4.2+ (ja mám konkrétne 4.4.4) na obrazovku obyčajného TV , alebo projektora, ktorý má HDMI a USB vstupný konektor a nie je to SMART TV.

Pokiaľ váš TV má funciu SMART a podporuje MIRACAST (alebo EZCast alebo DLNA), tak vlastne nemusíte nič riešiť, stači že váš smartfón má Android 4.2+ A JE TO.

Môj TV funkciu SMART nemá a ani ju nepotrebujem, lebo vlastne by som len zaplatil veľa za výrobcom TV dosť obmedzené možnosti, čo je proti mojej filozofii.

V tejto edícii článkov "A JE TO !" predsa všetko riešime za približne 10 EUR ! A tak to bude aj teraz.

Aby sme z TV urobili smart TV, musíme k nemu pripojiť mini počitač. Ten pripájame do jeho HDMI vstupného konektoru. TV o sebe vôbec nevie, že je SMART, myslí si totiž, že sme k nemu pripojili normálny HDMI kábel a kradneme mu kúsok štavy z USB konektoru, na napájanie našho mini počítača. Mini počítačov je spústa, napríklad RASPBERRY Pi, pomocou ktorého urobíte z TV už skutočný počítač a podobné.

Ja som si pre môj účel vybral úplne minimalistické riešenie :

http://www.mirascreen.com/

Staci napisať do Googlu, alebo na ebay výraz "miracast dongle".

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=miracast+dongle&rt=nc

Zariadenie mi prišlo z Hong Kongu za rekordne krátku dobu, 9 dní, cena bola 10 EUR (aj s poštou).

Zariadenie sa zasunie do HDMI konektoru TV a do jeho opačného konca zasuniete priložený kábel, ktorý zasuniete do USB konektora TV, aby malo zariadenie energiu. Na tomto kabli je aj WIFI anténa, ktorú môžete umiestniť tak, aby TV nezacláňal wifi signál.

V zariadení (minipočítači) je operačný systém Linux, ktorý po zapojení nabehne a keď prepnete TV vstup na použitý HDMI konektor, tak sa vám zobrazí na TV obraz z minipočítača, čo bude už konkrétny program pre komunikáciu technológiou MIRACAST (prípadne AirPlay pre jablká).

Je na ňom tlačítko, ktorým prepíname medzi MIRACAST a AirPlay, takže ho prepneme na Miracast.

Na svojom smartfóne s Androidom 4.2+ v "Nastaveniach" musíte povoliť vzdialenú obrazovku a samozrejme zapnúť WIFI.

Kúsok počkáte, kým sa zariadenia nájdu a na smartfóne sa zobrazi vaše zariadenie pripojene k TV. Kliknete naň, počkáte hodnú chvíľu (pri pripájaní majte mobil blízko zariadenia), možno treba kliknúť po chvíli ešte pár krát (u mňa doma je viditeľných asi 10 routrov a to asi zariadeniu vadí pre rýchle pripojenie) A JE TO !

Do zariadenia som si nainštaloval najnovšiu verziu firmvéru (14728000) a od vtedy sa už pripájam s mobilom hneď na prvý pokus iba pár sekúnd po kliknutí, takže odporúčam to urobiť.

Ak by ste chceli niečo v zariadení nastavovať (napríklad pripojiť sa na router kvôli internetu), tak to treba robiť v móde AirPlay. Na mobile zapnúť WIFI, pripojiť sa k zariadeniu (len cez WIFI, nie zrkadlenie obrazovky !) a potom zadať do prehliadača IP adresu podľa príručky k zariadeniu. Môžete to rovnako dobre urobiť aj z počítača, cez WIFI.

Opozdenie obrazu na TV je veľmi malé, takže môžete napriklad hrať hru REAL RACING, kde mobil používate ako volant a TV obrazovku ako výhľad z okna auta. Je to super. Prípadne môžete cestovať po svete (a aj vesmíre) pomocou Google máp, Google Earth a pod.

A JE TO !

Na trhu existuje aj kúsok drahšie zariadenie MIRASCREEN 5G, ktoré by malo využívať 5GHz WIFI pásmo , ale neviem či to nie len reklamný trik na získanie nových zákazníkov, teda hlavne neviem , či mobily túto frekvenciu podporujú.

   

    Flag Counter